misalvarez100 misalvarez100
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

María bought five apples for 20 cents each, she also bought three pounds of bananas for 25 cents per pound. How much did she spend ?

Respuesta :

sdkircee10 sdkircee10
  • 04-05-2020

Answer:

She spend $2.00.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Betty earns $7.50 per hour at a part time job. Let x be the number of hours and y be the amount she earns. Betty makes a graph to show how x and y are related.
In the Electric Motor lab, what did you attempt to demonstrate with the electric motor?
Jade is painting a rectangular wall. The wall is 414 yards long and 223 yards high. The formula for the area of a rectangle is A=bh. What is the area of t
Why do you think the beginning and end of the story describe Kevin putting his hand in his father’s coat pocket? How does this motif connect to and develop the
The american medical association, a physicians' union, is a good example of a(n):
The​​impact​​of​​westward​​movement​​on​​native​​americans​​can​​best​​be​​described​​as​​which​​of​​thefollowing?
whats the slope and point for y=3x-13
As economic theories, socialism and communism sought to
Write and solve an equation to find x
Sedimentary rocks are formed when soil, rocks, or the remains of dead organisms undergo layering and compaction over a long period of time. The mass of the sed