adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

Do you think Henry Grady should be honored around Atlanta? 1) Yes 2) No
What are the two parts of the principle of intentionality? a) Purpose and action b) Perception and directionality c) Desire and motivation d) Belief and causati
Question number 5 please. I wrote it down if you can't see the whole question from the photos. 5. Figure 3.33 shows the Millau viaduct in south-western France.
If A is a 3×2 matrix, then the transformation x→Ax cannot map R^2 onto R^3 .A) TrueB) False
Describe the health care system in Cuba:
Factorize a² +4α=21.​
For the graph whose function is shown, find f(0).
if branch can be used to compute an absolute value of a number. a) Trueb) False
la democracia fue un sistema político que apareció en la polis de Atenas​
Today we went to six flags, but it rained.