asante82
asante82 asante82
  • 04-10-2016
  • Mathematics
contestada

An 8-ounce can of tomatoes cost $1.14. A 12-ounce can costs $1.75. Which can of tomatoes costs the least per ounce?

Respuesta :

Robinstewart12 Robinstewart12
  • 05-10-2016
1 pound = 16 oz.
8*16 = 128 oz.
128 / 1.14 =  $112.28

12*18 = 192oz. 
192 / 1.75 = $109.71

The 12 oz can is less per oz. 
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP QUICK What is the distinction between legal and illegal immigration?
Why were nativists hostile to immigrants? A. They resented that labor unions were helping immigrants. B. They were concerned that immigrants were too Am
Explain ray diagram and derive first law of reflection from that.
I need help find which one is common and which is documented.Is it common knowledge, or must it be documented? A.) George Washington was the first president of
write the expaned notation for 15,729 (extra,1/2 of 24 is...?)
Find the length of the radius. Type a numerical value in the space provided. Do not type spaces in your answers,
Write the equation of an ellipse with vertices (0, 5) and (0, -5) and co-vertices (2, 0) and (-2, 0).
Find the point B on AC such that the ratio of AB to BC is 2:3
(9x + 42) – 5x = -70 what is the value of x
What does the word imagery mean?