karenilovekids
karenilovekids karenilovekids
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

if 5 gallons cost $ 6.60 how much do 29 gallons of gasoline cost​

Respuesta :

kamichi776
kamichi776 kamichi776
  • 01-02-2022

Answer:

Should be 38.28

Step-by-step explanation:

Dividing 6.60 by 5 is $1.32, aka the cost of one gallon. multiply by 29, answer is that it costs $38.28 to get 29 gallons of gasoline.

Answer Link

Otras preguntas

From the readings, powerpoint presentation, and video clips, write a 200-300 word essay answering the following questions. What were the factors that led to the
Using FGLS with 1/hˆ as the weights leads to unbiased estimators from the WLS regression in step 5 of the previous question.A. TrueB. False
Jacob has a gift card valued at $50 for his favorite hobby shop. He buys a model plane that costs $42.95 and a display case for the plane that costs $22.46. How
Which is larger 5.16 or 5.22
6 The Clause Exercise 24. Clauses. (1) In the first blank, write n. if the italicized clause is used as a noun, adj. if used as an adjective, or adv. if used as
Write the equation of the line that has a slope of -12 and goes through the point (6,2)?
My step-mother's son is my
what is the value of k2+6 when k=3
the table shows the food and drinks Tabitha brought for herself and 4 friends are a party. how much did tabitha spend for each person?
Find the slope of the line through each pair of points: (3,4) and (3,-4) m=?