s9268869
s9268869 s9268869
  • 03-02-2022
  • Mathematics
contestada

A store is selling jeans at 30% off the original price. You want to purchase a pair of jeans that was original $28. What is the sale price of the jeans?

Respuesta :

mlanzy
mlanzy mlanzy
  • 04-02-2022

Answer:

8.4$

Step-by-step explanation:

In other words, a 30% discount for a item with original price of $28 is equal to $8.4.

Answer Link

Otras preguntas

what is the slope of a line that passes through the points (3,5) and (-1,7)
A 7 pound bag of dog food costs $21 What is the unit price of the dog food? a. $21 per 7 pounds b.$147 per pound c $3 per pound d. $28 per pound
Most fourth graders can show a younger child how to tie shoes. The strange thing is this: it is easy to show but harder to tell. On the telephone, the instruct
Can someone please help me with this
Which values for A and B will create infinitely many solutions for this system of equations? 4 x minus A y = 15. Negative 4 x + 6 y = B. A) A = -6, B = 15 B) A
WHAT IS 10/11 × 3/7 × 1/2???​
Which city has the highest population density? A) City A with a population of 25,000 and an area of 5 sq miles. B) City B with a population of 12,000 and an
How would you give CPR to a dog?
Find the angle of x ​
Write a story for 105 less 58. Then find the difference.