jahthemathmaster jahthemathmaster
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Alex buys 5 pounds of
fruit for $35. How much
does one pound of fruit
cost?

Respuesta :

therealbooette
therealbooette therealbooette
  • 04-02-2022
$7 per pound



$35 divided by 5 = $7


Answer Link

Otras preguntas

Identify one argument against American Imperialism. ----- The United States had sufficient sources of raw materials so there was no need for imperialism Social
Why is self-regulation an important part of social cognitive theory?
What are the 2 main risk factors for many people who die by suicide?
You buy a new laptop for $299.99 $299.99 . The sales tax is 6% 6% . What is the total cost for the laptop including the sales tax?
What is the incorrect thing to do if you cause damage to an unattended vehicle
You see a marble sign. Its letters are too worn to read. What caused this?
When two countries sign a treaty, what guarantees it will be upheld?
Which characteristic sets hominins apart from other primates?
A solution of hcl in water conducts electricity, but a solution of hcl in chloroform, chcl3, does not. what does this observation tell you about how hcl exists
One class of 75 students has an average midterm score of 67 and an sd of 12. another class of 325 students has an average of 72 and an sd of 15. find the averag