maryam35
maryam35 maryam35
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

ANSWER PLEASE PLEASE
Don’t MIND MY PENCIL WORK

ANSWER PLEASE PLEASE Dont MIND MY PENCIL WORK class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-12-2017
You need to make two equations-
Use b for butternut squash and z for zucchini.
2b+4z = $6.96
3b=6z
Solve for one of the variables in the second equation ( I will solve for b)
3b/3=6z/3
b=2z 
Plug it in-
2(2z)+4z =$6.96
4z+4z=$6.96
8z =$6.96
8z/8 = 6.96/8
z= .87
Plug in again - (b=2z)
b= (2)(.87)
b= $1. 74
So the zucchini is 87 cents and the butternut squash is  $1.74 (each)
Answer Link

Otras preguntas

why is molarity a better way of expressing concentration compared to molarity​
Where have geostationary satellites been placed? A) above the equator B) Florida C) along the highest latitudes D) Texas E) along the tropic of Capricorn
Alia works for 18.3 hours and earns $585.60. What does Alia earn per hour?
The wade Davis bill increased the power of?
What is (1+2x3) squared
I costs $36 for 4 movie tickets, What is Ovie tickets, What is the unit price of each ticket I
FindHCF of(726, 255).​
Find the quotient of 74.4 divided by 0.8
graphics that contain movement are often referred to as..........​
Find the missing term in the following geometric sequence. a. 12, 144 c. 20,100 b. 40, 200 d. 32, 200 Please select the best answer from the choices provided