Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

You are reading a book about bees, and you see the word "extractor." After referencing your glossary, you know that an extractor is A. hexagonal beeswax cells
Given that 11x-3>=28x +10 State the least possibe value of x if a)x is an integer b)x us a prime number​
Why is 90% of logging activity in Canada considered “unsustainable”?
I WILL GIVE 20 POINTS TO THOSE WHO ANSWER THIS QUESTION RIGHT NOOOO SCAMS AND EXPLAIN WHY THAT IS THE ANSWER
Academy Driving School reported the following amounts in its financial statements: Year 1 Year 2 Number of common shares 11,700 11,700 Net income $ 25,740 $ 20
in an aerosol spray can with a volume of 456 ml contains is 3.18g of propane gas as a propellant If the can is at 23° C and 50 ATM what volume will be the propa
Complete the following table of basic calculations. For Percent Contribution Margin, use MC. Round to table standard. Price Quantity Demanded Total Revenue Marg
A force of attraction would exist between
I WILL GIVE 20 POINTS TO THOSE WHO ANSWER THIS QUESTION RIGHT NOOOO SCAMS AND EXPLAIN WHY THAT IS THE ANSWER
What effect do predators have on the ecosystem?