aboudiutah aboudiutah
  • 03-06-2018
  • Mathematics
contestada

Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?

Respuesta :

tufftoritogon
tufftoritogon tufftoritogon
  • 04-06-2018
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
Answer Link

Otras preguntas

The arithmetic mean of any two nonnegative real numbers a and b is greater than or equal to their geometric mean vab. [Hint: consider (Va - vb) 0.]
how many dollars are in 100 grand?
A solenoid has 332 turns and a length of 14 cm. If a current of 0.88 A produces a magnetic flux density of 0.28 T in the core of the solenoid, what is the relat
. 5(6 - 4v) - v +21​
What conic section is produced when both nappes of a right circular cone are intersected by a plane that does not pass through the vertex of the cone? A. Hyperb
According to differential association theory, individuals
A satellite is in a circular orbit around the Earth at an altitude of 3.18x10 m. Find the period and th orbital speed of the satellite? A. T= 2.94 h, B. T= 3.23
A function that is called or summoned into action by its reference in another function is a ____. A) function prototype B) called function C) calling function D
What is the area of an equilateral triangle that has sides of 2 yards and a height of 4.25 feet? 4.25 ft? 12.75 ft2 8.5 yd 2 25.5 ft2 VTT
How old are spiral galaxies? I WILL MAKE YOU BRAINLIEST, 5 STARS, AND THANKS! PLEASE ASAP