Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

3 to the exponent of -3 is?
5/4 + 3/2= 9/5 - 2/3=
A shop in the mall is 5 yards by 16 yards. How much would it cost to recarpet the shop with carpet that costs $1.26 per square yard?
What is 3/4 divided by 1/8
Write the quotient when the sum of 73 and 37 is divided by(i) 11 (ii) 10
At the book store, Dan bought 14 books about the Civil War, and 8 magazines about Abraham Licoln. if each book cost $13 dollars and magazines cost $6 dollars, h
Marcus invested $300 at a rate of 3% compounded monthly. How much as in his account after 5 years?
is this a proper sentence If i was faster,i would have won the race?
Which value represents the slope of the line that has an x-intercept at (-4,0) and a y-intercept at (0,-12) in the coordination plane?
A weight (with a mass of 71 kg) is suspended from a point at the right-hand end of a uniform boom with a mass of 33 kg. A horizontal cable at an elevation of 6