jenniferrogerspejnki
jenniferrogerspejnki jenniferrogerspejnki
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

3 oz of cinnamon cost $2.40 if there are 16 oz in 1 pound how much does cinnamon cost per pound

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 04-09-2018

namely, if 3 oz costs $2.40, how much is it for 16 oz?


[tex] \bf \begin{array}{ccll} oz&\$\\ \cline{1-2} 3&2.40\\ 16&x \end{array}\implies \cfrac{3}{16}=\cfrac{2.40}{x}\implies x=\cfrac{16\cdot 2.40}{3}\implies x=12.8 [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

How many 2-inch cubes are needed to completely fill a cubic box that measure 8 inches.
How can you use base ten blocks to find 2.26 divided by 3?
for theatre anyone know ??
PLSS HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP ASAP PLSS
Item 1 Factor the expression using the GCF. 44−11 =
simplify or solve the problem 2 ( 2x - 7 ) = - 34
if a model of an airplane is 1/16 scale (1 in.= 16ft), how many inches long would the model be if a certain airplane were 48 ft long? ​
the mean of 30 numbers is 150.it was detected on rechecking that one value of 165 was wrongly copied as 135.find the correct mean​
On August 1, 2020, Ascent Corp. borrowed $80,000 cash on an 8-month note payable with a 7% annual rate that requires Ascent to pay all the interest and principa
-Which is the correct order from the first process to last?