sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

Were European goods (foodstuffs, weapons, tools) a help or a detriment to the Indian tribes that acquired them?
An architectural drawing lists the scale as 1/4" = 1'. If a bedroom measures 3 1/2" by 5 1/4" on the drawing, how large is the bedroom? A. 20 ft by 30 ft B. 7ft
Dilbert invests a total of $26,000 in two accounts paying 14% and 2% annual interest, respectively. How much was invested in each account if, after one year, th
What's easier to learn for a person who knows english. Spanish Or German? Pls explain its for highschool
Am I right? It’s about intransitive and transitive Underline the verb and circle the object !
What can you learn about by studying DNA?
How much money will be in a bank account after 3 years if $9 is deposited at an interest rate of 5% compounded annually? Round to the nearest tenth.
Prove that angle ADC is congruent to angle CBA with solution!
which is the largest city in the world ......​
Question 10 of 10 Which claim is not defensible? O A. The government works better when the president and the majority of Congress are from the same party. O B.