lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Imagine you are stranded on a deserted island with 400 individuals. Once you and the others have built some shelters and taken stock of the island, how would yo
20 POINTS Cathy read about whales and learned that the average length of a blue whale is 80 feet. She also read that they can grow to be 94 feet long. Cathy won
how do you make things expolde
Exciting is to thrilled as difficult is to?
what are 2 things that lyddie appreciates about living in a boarding house
a reflection about the story a day in the country
A molecule of carbon dioxide (CO2) contains two polar covalent bonds. Why is the molecule nonpolar? Each bond in the molecule is only moderately polar covalent
Robert Dr la sale is noted for?
Write this function in vertex form, and Identify its vertex x^2-4x-17
If you see a hazard ahead on the highway, ___________________ as a warning to vehicles behind you