madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

When a business makes Money than it spends it makes a profit
Which details from the text BEST support the idea that the narrator is cautious in this new setting? Select TWO options.
An unknown organic compound composed of carbon, hydrogen and oxygen was analyzed and found to be 60% C, 8% H and the rest being oxygen Its molecular weight is f
A flowerbed has an area of 12 square meters. What is the largest possible perimeter of the flowerbed?
What statistical concept is used to explain the natural difference that exists between a sample mean and the corresponding population mean
brainliest and show work on how to do all 3
Riley is 25 years old, and will soon be starting a career as a business analyst. According to Levinson, Riley is in the _____ phase of adult development
Please select the word from the list that best fits the definition a Greek city-state list: agora colony peninsula acropolis polis
For the polyhedron, use Euler's Formula to find the missing number. faces: edges: 14 vertices: 9 The number of faces is
How was the solution Terry and Chris developed a win-win one?