lyz77
lyz77 lyz77
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Can someone help me out?

Can someone help me out class=

Respuesta :

MrsStrong
MrsStrong MrsStrong
  • 06-03-2019

Answer:

Slope is positive.

Every additional hat produced results in a cost increase of $0.60

Before producing any hats the cost is about $100

Step-by-step explanation:

Calculate the slope or rate of change using two data points from the table.

[tex]m = \frac{111-105}{20-10} =\frac{6}{10}[/tex]

This means that the cost rises by $6 for every 10 hats or 0.60 per 1 hat. The slope is positive and increasing.

This also means that for 0 hats the cost is 105-6 = 99 or about $100.

Answer Link

Otras preguntas

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart
What is the nth term of 4, 6, 8, 10, 12
Radiculitis, which is also known as wryneck, is caused by a viral infection. a. true b. false
whats 9646.08 rounded to the nearest hundreth?
When a solution is in equilibrium, all movement of its molecules stops?
Remember, the theme of a story is the life lesson the author wants you to take away after reading it. In other words: what did you learn about life and how we s
How many trna molecules are held in the ribosome at once?
The Spanish “G” has the same sound as the Spanish “J” when followed by which two letters?
7. In terms of thermal energy, why does a bottle of soda left in the sun have a higher temperature than one left in an ice chest? 8. Which has more thermal ene
What jobs did women find during world war 2 that were a break from traditional womens role answers?