bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Help pleaseeee! Express f(1) = log(100) = log( 200 ) in the general form of a logarithmic function g(x) = k + a log b(x – h).
Find the value of (2x+19)
Figure A is a scale image of Figure B.What is the value of x?
The difference of the square of a number and 18 is equal to 3 times that number. Find the positive solution.
In order to pay for supplies, a certain business needs to profit $2400. In its first week of business, the company makes a profit of $1180. If the variable m s
Maria rents a car for one day. The charge is $30 plus the $0.15 per mile. She wants to spend exactly $90. How many miles can she drive?
The purpose of the Bolshevik Revolution was to put an end to:the Slavsthe Crimean Warcommunismthe RomanovsNO LINKS ☜(゚ヮ゚☜)
Un rombo cuyos lados midan 5 cm y que tenga tres ángulos de 60°, se puede trazar? Argumenten su respuesta,
Find the area of a circle with a diameter of 12 cm.
The number of electrical outages in a city varies from day to day. Assume that the number of electrical outages ( x ) in the city has the following probability