trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

Sunlight produces a spectrum of colors that includes what?
Two types of student loans are _____. the perkins and stafford scholarships and stewardships grants and personal loans pell and academic competitiveness user: r
In the 1500s, african slaves were shipped to the americas, mostly to __________ and __________.
Tall plants are dominant over short plants. one parent is homozygous dominant and the other is heterozygous for plant height. which would most likely be the res
Nevada company paid to the state $1,800 in sales tax that it had previously collected from customers. what type of transaction was this?
Explain the neutralization of vitamin c with sodium hydrogen carbonate?
Simplify (1/2) 4 A. 1/4 B. 1/8 C. 1/16 D. 1/64
At the market 5 light bulbs cost 9.85. How much do 7 light bulbs cost?
The question is : Complete the statement. Round to the nearest hundredth if necessary. 14 m ≈ __ ft I think there may be a problem with website. ( Big Ideas Mat
The empire state building is 1250 feet tall. this is 140 feet more than twice the height of the washington monument. how tall is the washington monument