bella2693 bella2693
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

6. One bag of pretzels costs three dollars. Five bags of
pretzels costs $10. Which has the lower unit price?

Respuesta :

hailydenney2
hailydenney2 hailydenney2
  • 04-09-2019

Answer:

5 bags for $10.

Step-by-step explanation:

10 divided by 5 will give you the price of 2 dollars per bag, while 1 bag will be 3 dollars.

Answer Link
james2001jackson
james2001jackson james2001jackson
  • 04-09-2019

Answer:

The 5 bags

Step-by-step explanation:

If bought alone then the price of the pretzels is 3 dollars but if we get 5  then the price for each bag of pretzels is 2 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

_3. Many immigrants didn't settle near others of the same ethnicity T or F
Lisa wants to know whether any of the stereotypes about dog and cat owners are true. She recruits a group of individuals who describe themselves as dog people a
Show that the value of the expression: ( 10+5 3 + 10−5 3 )2 is a rational number.
if 5 is added to the sum of a twice a number and three times a number the result is 25. Find the number
41 over 24 as a whole number
If you had lived in the 1300s, would have believed Marco Polo stories
The area between the main content page and the page edges
Find the solution set for the following equation. v=5 (-25) (25)
What is the first step to solving the division problem below? Divide 8 into 62 to get 7. Divide 8 into 62 to get 8. Multiply 8 by 7 to get 56. Multiply 8 by 8 t
The sum of 7 and y, multiplied by 2