jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

If you were in a debate fighting for the rights of something what techniques should you use, just curious?
how do i say i want to visit florida one day and i want to manage a business franchise/ in spanish ( no goog le translate pls
where do the elements come from? select all that apply?* fusion fission decay stars supernova
Can you help me with these too? its for a geometry final practice plisss
30 POINTS I HAVE TO TURN THIS IN WITHIN A HOUR I NEED HELP WITH IXL MATH ILL GIVE YOU MY LOGIN INFORMATION JUST PLEASE HELP ME RHIS IS MY LAST CHANCE AND IF I D
D. (-7,1) PLEASE HELPPPPPPP ASAAAPPPPP
A bakery sells cakes, cookies, and pastries. They wonder if customers are equally likely to buy each product. They take a sample of 200 recent purchases and rec
Which statement is true? (1) B and C have the same zeros. (2) A and B have the same y-intercept. (3) B has a minimum and C has a maximum. (4) C has a maximum an
Please answer I will give brainliest and 5 stars
How many Justices are there?