makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

28 pounds minus 6 pounds and 3 ounces
Did the colonists do the right thing in declaring independence from England with the Boston Tea Party?
Jorge y Margarita se ________el viernes pasado. casaron casaban
Haii. If u can help me with these 4 short Qs, thd be great! Ill mark as brainliest who ever helps. ThankU ^~^ Consider the following scenario describing the Cam
What is "maya blue"? why is it important to mayan art??
the ordered pair for an x-intercept has an x-value of 0 A.True or False
How did king james 2ndrestricted the colonist rights?
With the development of printed stories, which shift in storytelling and writing became most evident?
What is the speed of a wave with a wavelength of 3 m and a frequency of .1Hz?
Can someone please help me rewrite the bill of rights but in "their own words"? With all the amendments included as well