146662 146662
  • 01-12-2019
  • Mathematics
contestada

There are 3 blobs per $1.50 what is 6 blobs per _____

Respuesta :

spark10 spark10
  • 01-12-2019

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

3 blobs for 1.50

that means 1 blob is (1.50 / 3) which is 50 cents per blob

0.50 * 6 = 3 dollars for 6 blobs

Answer Link

Otras preguntas

If  lies in the quadrant IV. What can be the value of cos  ?
what is 24 ten thousands
The fastest a human has ever run is 27 miles per hour. How many miles per minute did the human run?
tina bought some nail polish and lip gloss at the store. the nail polish cost $4.50 per bottle and lip gloss cost $7 per tube. tina bought 9 items and paid $50.
a=(vf-vi)/t solve for tsolve for vi solve for vf
What's the verbal expression for "4(2x-7)"
Two pounds of peaches at the farmers market cost $4.20.How much will 5 pounds cost?
What is 8.7 billion as a scientific notation
Can someone tell me the answer for 18-7÷0
1/4(12x+16)=10-3(x-2) anyone?