xzaviermontalbo2
xzaviermontalbo2 xzaviermontalbo2
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

a construction contractor use the equation Y=KX to determine it would cost them $19.25 to buy 7 boxes of nails. how much is each box

Respuesta :

ujoy64
ujoy64 ujoy64
  • 01-02-2020

Answer:

2.75 dollars

Step-by-step explanation:

If 7 boxes cost 19.25 dollars to get one box you would divide 19.25 by 7

Answer Link

Otras preguntas

Convert 57 mL to its equivalent in L using dimensional analysis
What is the most dense thing in the world
walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much
What is this answer?10y=360°
Translation: how long has it been?
what evidence shows that sumerians where not prehistoric
There are 30 students in a class that took a test. The average grade of 10 students was 80. The other 20 students average was 89. What is the overall average fo
A. Rice costs $1.33 per kilogram. How much will 1.3 kg of rice cost? B. Milk costs $.71 per liter. How many liters can you buy with $3.00 C. How are part (a) a
Estimate 46/6,725, then find the quotient.
WRITE EACH RATE AS UNIT RATE. 162 WATER BOTTLE IN 9 CASES=