superengelman superengelman
  • 04-02-2020
  • Mathematics
contestada

Each family in a neighborhood is contributing $ 20 worth of food to the neighborhood picnic. The Harlin family is bringing 12 packages of buns. The hamburger buns cost $2.00 per package and the hot dog buns cost $1.50 per package. How many packages of each type of bun did they buy?

Respuesta :

isaacteerlink isaacteerlink
  • 04-02-2020

Answer:

3

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

use the figure at the right to name the following. Course 2 chapter 7 Goog luck! Am putting max points
I need help a problem 11
what is 3x [8 divided by (4-2)]
brainiest promised if you help me In training for a swim meet, Logan swam 750 meters in of an hour. His swimming partner, Mila, swam of Logan's distance in of a
If an object has a force of 500N and the mass is 100Kg, what would the acceleration be for this object? - 600 m/sec - 400 m/sec - 50,000 m/sec - 5 m/sec Chose o
show work btw ….. math math math
PLEASE HELP ASAP!! will mark brainlest!
arithmetic sequences ; basic algebra please help !
What is the function of the UTERUS in the female reproductive system?
In "Lather and Nothing Else" by Hernando Téllez, how does the narrator's internal conflict reveal theme?