janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less?

Respuesta :

avasnorgaard
avasnorgaard avasnorgaard
  • 02-03-2020

Answer:

The 3 pound bag.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If X is the set of negative numbers and Y is the set of positive numbers, then the union of X and Y and 0 is the set of (A) all real numbers (B) all integers (C
What's the other word speaking in circles; round-about speech
explain in steps how to graph this linear inequality 2x+3y > -2
a subway train starts from rest at a station and accelerates uniformly at 1.8m/s^2 for 15 sec. then it runs at a constant speed for the next 35 sec. before dece
I figured out the 1st question but I do not understand the second one...please show me step by step! Thank you!
What's the word for to talk on and on pointlessly, without clear direction
Liz wants to drink 1.5 litres of water each day. She buys the water in packs of 6 bottles. Each bottle contains 0.5 litres of water. How many packs of water do
A sound wave of 70 cm travels 840 m in 2.5 sec. What is the velocity and frequency of sound?
round to the nearest hundredth 5.6192
what we need to become success