saharvall saharvall
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

Apples weigh 12 ounces each.Ronald bought 4 apples.How many pounds of apples did he buy?

Respuesta :

k0lya
k0lya k0lya
  • 03-03-2020
Answer:

48 pounds

Explanation:

Multiplied 12 times 4 which gave me the answer.
Answer Link

Otras preguntas

8. Loren already knows that he will have $500,000 when he retires. If he sets up a payout annuity for 30 years in an account paying 10% interest, how much could
Yasmine is serving ice cream with the birthday cake at her party. She has purchased 19 1/2 pints of ice cream. She will serve 3/4 of a pint to each guest. How m
What does mrs.putman think has happened to her babies
Show me with geometry
A chloride of this element is 67.2% chlorine by mass. In a 100 g sample how many moles of chlorine are there? (This info will be used to determine the empirical
(3x+1)(x-2)+ax+b=3x^2+8x-5 Work out the values of a and b
Simplify 4a2(a3)/16b(b2)
describe the law of conservation of energy and two examples of energy being transformed from one type to another.
Which of the following statements best describes the location of −(−3) on a number line?
Henrique Correa's bakery prepares all its cakes between 4 A.M. and 6 A.M.so they will be fresh when customers arrive. Day-old cakes are virtually always sold, b