Audperkins07 Audperkins07
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A bottle and a cap together cost $1.10. The bottle costs $1 more than the cap. How much does each cost?

Respuesta :

oligiel oligiel
  • 01-04-2020

Answer:

The cap costs 10 cents and the botttle costs $1

Step-by-step explanation:

1.10-1=.10

Answer Link

Otras preguntas

Use the following graph to determine which function is best modeled on the graph.
Jerome burned 75 calories in 15 minutes on a stationary bike. How many calories will he burn in 25 minutes
how can you use food labels and DRIs to make sure you get enough iron
The most common lever in the human body is the __________. A. first class lever B. second class lever C. third class lever D. fourth class lever Third class, ri
The element lithium has two stable isotopes, Li-6 and Li-7. How do the atomic structures of these two isotopes compare? A) Both have 3 protons and 3 electrons,
What happens when the amoeba proteus is placed in distilled water?
Who is the most powerful person in the senate list four powers?
How much sleep do we really need? according to the text, the evidence suggests that, if sleep is monophasic, the answer seems to be about __________ hours per n
4 gallons of paint cover 1,400 square feet. How much does 7 gallons of paint cover? (Solve with Porportion)
Select all ratios equivalent to 6:9: A)54:46 B)9:6 C)18:27