raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

6) Jennifer bought a magazine for $3 and
eight erasers. She spent a total of $43.
How much did each eraser cost?


Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

Subtract the cost of the magazine to the total cost.

43 - 3 = $40 spent on erasers.

Divide by the amount of erasers.

40 / 8 = 5 erasers

Hence, Jennifer bought 8 erasers for $5 each.

Best of Luck!

Answer Link
CrazyRiGuy
CrazyRiGuy CrazyRiGuy
  • 03-04-2020

Answer:

Each eraser is $5.

Step-by-step explanation:

43-3 = 40,

40 divided by 8 is 5

so each eraser is $5

Answer Link

Otras preguntas

is a largemouth bass a omnivore?
Conducting experiments, using inquiry, and asking testable questions are processes that are used by
A magazine contains 7/12 articles the rest are adverts. If there are 204 pages in the magazine how many pages are adverts? Need answer ASAP!!!
Element used to make first atomic bomb
If a robin builds a nest in a big tree, the robin benefits and the tree is not helped or harmed. This type of symbiotic relationship is called commensalism, and
Emma pays $25/month as installments for a T.V screen. How many months will she take to pay a total of $900 in installments?
what are integers that are not whole numbers
In the body of cells of most organisms oxygen is used to release what ?
A magazine contains 7/12 articles the rest are adverts. If there are 204 pages in the magazine how many pages are adverts? Need answer ASAP!!!
Determine whether the following pairs of lines are parallel,perpendicular,or neither. y=2x+1 2x+y=7