riahpretty2 riahpretty2
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

Find the price per pound to the nearest cent . Remember 16oz = 1 lb
12 oz cereal-$3.75

Respuesta :

tzitzke tzitzke
  • 03-04-2020

Answer:

$5.00 per pound

Step-by-step explanation:

12oz = $3.75

12(1.33333333) = 16

3.75(1.33333333) = 4.9 repeating

so the answer is $5.00

Answer Link

Otras preguntas

what is the volume of a rectangular prism with a height of 7 units, a width of 5 units, and a length of 8 units
Repeating the last letter or sound in a word is a technique known as?
__________ is what gives meaning to our senses. perception emotion motor ability personality
When individuals leave a population, the remaining populations will likely experience a _________ in genetic diversity
Kelly and Daniel wrote the following proofs to prove that vertical angles are congruent. Who is correct? Kelly is correct, but Daniel is not. Neither Kelly o
Can someone check my answers please? Match the items with the appropriate response Resource Identification(A) Deploy resources to the disaster(A) Triage(B) Exce
how did the marshall plan strengthen containment foreign policy agenda
Understanding portion control helps to avoid overeating. true false
Which was a cause of the breaking off of the eastern half of the Roman Empire?
Rescuing the child who fell down a deep and narrow well required ____________ that are not natural to the human body. a. deferences b. perseverances c. peren