amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how many tens in five hundred million
what is the difference between rough ER and smooth ER? what is the ER doing that is different in this case
Moving up trophic levels there is an increase in energy, entropy, and biomass. True or False?
Write an integer to represent the final temperature. The day started out at 6 am as 32 degrees rose 24 degrees by noon and dropped 14 degrees at 6 pm
Put these numbers to least to greatest negative 0.9, negative 0.09,negative 0.99!!(Thank you)!!
69/11 in a mixed number
what is the value of 9 in 26.219
Why might the iodine change color when it combines with starch?
what materials where used to make the first gps
Psychology question Jeremy grew up in an area where the land was flat. Sally grew up a large city with tall buildings. How may their depth perception be diffe