dpoulin372 dpoulin372
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

what is the best deal
16oz for 1.00$ small
21oz for 1.29$ medium
or 32 for 1.49$ large

Respuesta :

MorallyGray
MorallyGray MorallyGray
  • 04-05-2020

Answer:

32 oz.

Step-by-step explanation:

Simply convert the dollar amount to what it would be without a decimal (I.E 1.00->100) then divide by the amount of ounces to get what each ounce costs.

100/16= 6.25

129/21= 6.14 (give or take)

149/32= 4.6.

Then you convert that value to cents and you find out the 32 oz is almost a cent and half cheaper per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

help will make brainliest! consider the given function of an arithmetic sequence. f(n) = 7n - 3 what is the 8th term of the sequence?
simplify the expression
A person's self-concept consists of a number of images that can be placed on a continuum ranging from positive to negative.a. Trueb. False
The third century crisis came as a result of what there things?
I WILL GIVE BRAINLIEST. What is sociology​
[tex]8(x + 6) = 9x + 8[/tex]​
Mike wants a job as car salesmen. He receives two job offers. • Hudson cars dealership offers Mike a salary of $2500 per month, plus a commission of $200 on eve
A person wishes to convey any and all interests in a property to another without making any assurances as to encumbrances, liens, or any other title defects on
8➗2(2+2)????????????
[tex]4b + 3 = - 9[/tex]​