diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

which layer of the atmosphere is between the stratosphere and the thermosphere
What is the process of making maps which is defined as an art and a science?
What does a force acting on an object do to that object';s motion?
if a/4 = b/7, what is the value of a-b/b?
Solve the equation. -3 = x - 7
Which of the following health claims are true? (Choose two.) A. Eating any kind of fish may reduce the risk of heart disease. B. Diets low in sodium may reduce
What four types of trenches were used by the Allies? This is a world war one question about the invasion of France by Germans.
How can I find the answer?
What does bias have to do with comparison and contrast? Bias is another word that means the same as comparison/contrast Authors may show bias in writing compar
Not all Americans were pro-expansion. Many Federalists feared increased territory would ________________________. a. lead to economic debt b. lead to war with o