hickmanconnor28 hickmanconnor28
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Last month, Jim ate 4 strawberries. Finn ate 1/8 as many strawberries as Jim did. How many strawberries did Finn eat?

Respuesta :

JenjiWasTaken JenjiWasTaken
  • 03-09-2020

Answer:

He ate 0.5 strawberry

Step-by-step explanation:

4÷8 or 4×(1/8) =0.5 strawberry

Edit 1: Typo

Answer Link
HelpingSphinx HelpingSphinx
  • 03-09-2020

Answer:

1/2 or half a strawberry

Step-by-step explanation:

1/8*4

Answer Link

Otras preguntas

What is the square root of 121 ?​
What is the difference between the highest and lowest points in a data set?the mean the median the mode the range
Why does the media play such an important role in our personal freedom? Select 3 options. It holds government accountable. It holds government accountable. It p
Food temperatures in hot holding units must be kept at.
A potential negative result of trade agreements is protectionism. sanctions. job loss. higher tariffs.
How did the 15th Amendment expand suffrage in the United States? It made sure women were given the right to vote. It made sure citizens from one state could v
Please select the letter from the list that best fits the definition ere
turn this fraction into a decimal 17 23/32
8-2 (i+1) < 12 − 7i + 4i true.
a 2 gallon container of window cleaner costs $11.52. what is the price per cup?