Addisonpark21
Addisonpark21 Addisonpark21
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

2. Find the Unit price per can if it cots $3 for 6 cans of sodas. Round To the nearest hundredths. $0.5 per can $0.6 per can

Respuesta :

ChopinTheChicken
ChopinTheChicken ChopinTheChicken
  • 07-09-2020

Hey there! I'm happy to help!

We see that it costs $3 for 6 cans of sodas. We want to find how much it costs for 1 can of soda. To do this, we simply divide by 6!

3/6=0.5

The unit price per can is $0.5 per can.

Have a wonderful day! :D

Answer Link

Otras preguntas

what is the theory that tax cuts can raise supply called
What Percent Of 700 Is 385
describe why the bureaucratic personality can be dangerous.
How do you put 0.8918 as a fraction
How do you derive the drift velocity equation (I = nAve)?
What is a way a cell is put together called?
Write a newspaper headline about the Boston tea party from the points of view of a loyalist and a patriot. Explain your headlines.
what is tn=6n-9.5,t15
During a windstorm, part of the top of a flagpole breaks off. The broken top portion touches the ground at an angle of 65degrees 14feet from its base. How tall
Log4(6x-8)=3 Help please