lakrystalynfuller lakrystalynfuller
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones

Respuesta :

slitheringtryhard188
slitheringtryhard188 slitheringtryhard188
  • 01-10-2020

Answer:

5.50

Step-by-step explanation:

If three cones cost 8.25, then each cone should cost 2.75. (8.25 / 3 = 2.75)

Then 2 cones should cost 5.50 (2.75 x 2 = 5.50)

Answer Link

Otras preguntas

A sandbox has a width of 5 feet. The sandbox is 5 times as long as it is wide. What is the perimeter of the sandbox?
A disadvantage of solar energy is the need for?
Explain why the question "How many colors are there in the United States flag?" is NOT a statistical question. a) There are very few possible answers. b) The an
What is the difference between a physical map and a political
how many millimeters in one centimeter
Subatomic particle that has mass nearly equal to that of a proton, but carries no electrical charge
In a business letter written in full-block style, the dateline should be a. at the very top of the page. b. omitted. c. between the inside address and the su
Forests are the only carbon sinks on Earth. TRUE or FALSE
Which sentence is constructed correctly and clearly? Because we wanted at long last to be finished with the project, we forgot the conclusion. Because we wanted
Solve the word problem. The base of a triangle with height h and area A is given by the formula b = 2a.h What is the base of a triangle with area 17 cm2 an