apullum06 apullum06
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of blueberries can you buy for $1.00 if 1 pound is $4.00

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-10-2020

Answer:

1/4 lbs

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve

1 lb               x lbs

------------- = -----------

4 dollars      1 dollar

Using cross products

1*1 = 4x

Divide each side by 4

1/4 = x

You can buy 1/4 of a lb for 1 dollar

Answer Link

Otras preguntas

What the correct answer fast
What is the shape nameplease do fast.​
[tex]4^{3/4} * 2^{x} =16^{2/5}[/tex]
look at the pattern below.How should the tird shape be labeled​
Use the drop-downs to answer the questions about this geometric sequence. –243, 81, –27, 9 … What is the common ratio? What is the fifth term in the sequence? W
Please Help Asap!!! Will give brainiest if answered correctly with explanation.
Which movie had a greater range of ages of the audience? (Hint: The range is the difference between the max and min values) Movie A Movie B Both about the sam
Please help. I’ll mark you as brainliest if correct!
Is the following sentence grammatically correct or incorrect Souvent, je réponds aux questions du professur
Predict the order of acid strengths in the following series of cationic species: CH3CH2NH3 +, CH3CH=NH2