ethanstiil ethanstiil
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 202020 markers for \$6$6dollar sign, 6.
What is the cost of 1 marker?

Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 02-10-2020

Answer:

$0.30

Step-by-step explanation:

6 / 20

0.3

Best of Luck!

Answer Link
518520
518520 518520
  • 08-01-2022

Answer:

the cost of 1 marker is $0.30.

Step-by-step explanation:

the ratio of number of markers is 20:6

Let's find an equivalent ratio that shows the cost for 1 marker.

A ratio where one of the terms is 1 is called a unit rate. We can divide the number of markers by 20 to get to 1 marker.

markers  -> cost

$6÷20=$0.30

The cost of 1 marker is $0.30.

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE ANSWER + BRAINLIEST!!! Hassan writes an algebraic expression with four terms. The x-term has a coefficient of 2, and the z-term has a coefficient of -1.
A person who enrolls in a course in the field of death, dying, and bereavement because his or her grandmother is terminally ill is primarily expressing a
Match the invaders with the nations they captured
The ability to bounce back from extreme stress is called _____. pessimism perfectionism optimism resilience
If mCE = 40°, and mCDE = 30°, what is mAB?A. 70°B. 100°C. 140°D. 20°
Can you help me how to solve this problem ? thank you
if you want to test whether a mineral has carbonite in it, what test would you do?A. hardnessB. lusterC. acid effervescenceD. streak
What is the length of RS
which sentence contains parallel elements mekhi
Please help me with my algebra work.