Gialynettemunoz Gialynettemunoz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If you have 6 donuts and they cost 2.70 what is the cost for one donut

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

  2.70    

6 donuts

= 0.45 each donut

Answer Link
novaxlynn novaxlynn
  • 02-10-2020

Answer:

45¢ per doughnut

Step-by-step explanation:

You would simply divide

2.70 ÷  6 = 45

Answer Link

Otras preguntas

John runs a computer software store. Yesterday he counted 127 people who walked by his store, 58 of whom came into the store. Of the 58, only 25 bought somethin
Tengo un deber que dice investigar 4 conceptos de mito y colocar la cita bibliografica correctamente alguien ayudeme por que no encuentro
Who lives in a typical household in Nicaragua? only the children only the parents and children parents, children, aunts, uncles, and cousins friends and petsPle
What would our world possibly look like today if the original 13 colonies hadn’t rebelled?
The length of the hypotenuse of a right triangle is 157 units. The length of one leg of the triangle is 132. Lara wrote the following step to find the length of
Solve the equation n+3/4=1/4
What has been shown to make it likely that adolescents experiment with illegal drugs?
What is America's measurement system called? Imperial, SAE, USC?
You are paneling an office that has 2 walls measuring 18' x 8' and 2 walls measuring 9' x 8'. how many sheets of paneling will you need, assuming each panel she
which process accomplished the movement of gases illustrated by the arrows in the illustration below?