litishastaten litishastaten
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Maria bought 19 pounds of flour for nine dollars how many pounds of flour did she get per dollar

Respuesta :

disguisedmoth disguisedmoth
  • 03-10-2020

Divide money by pounds,

9/19

Price per pound of flour

$0.473

Answer Link
9hrunj 9hrunj
  • 03-10-2020

Answer:

cacluate it 19×9= ? hope thid helpeddddd

Answer Link

Otras preguntas

52. Which is true about all the different types of matter? It is all made of the same types of molecules. It is all made of the same basic particles. Diff
Maritza's car has 16 gallons of gas in the tank. She uses 3/4 of the gas. How many gallons of gas does Maritza use?
you are adding 3 2/3+2 2/3 using fraction strips explain how you rename the fraction part of the problem
who won the Super Bowl in 1999
an object 3.9 feet tall casts a shadow that is 11.7 feet long. how long in feet would the shadow be for an object that is 13.2 feet tall?
leah has 3 fewer than 4 times as many DVD`s as sonia has. leah has 37 dvds. how many dvds does sonia have?
what is a important legacy of British rule to Nigeria
The build up of the US military in 1916 was an example of
what is 5/12 divided by 5/8
Algebra- Find the unknown digit to make each statement true 1. 2.48 > 2.4 _ 1 > 2.463 2. 5.723 < 5.72 _ < 5.725 3. 7.64 < 7 _