bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

The value of a truck is $24,000 when it is brand new the value depreciates $900 per year when will the value of the car be less than 17,000
combining like terms P+2p-3 =6
what are two constants in this experiment ​
Place these steps to naturalization in order: A) Citizenship test; B) Oath ceremony; C) Immigration interview A) Oath ceremony; C) Immigration interview; A) Ci
After the Battle of the Rice Boats, what did the patriots do to establish control over Georgia? They removed the royal governor. They tried loyalist leaders for
The toco toucan, Ramphastos toco, is the largest member of the toucan family and possesses the largest beak relative to body size of all birds. This exaggerated
which of the following statement is false A.Willam Penn bought an enormous tract of land in the new world. B.Willam Penn established a good religionship with th
Write the claim you will make in your essay about compulsory voting laws. Remember to make your claim precise and knowledgeable. Write it in one or two complete
What is the result when the number 25 is increased by 20%?
Jim purchased a fuel-efficient hybrid car that gets 50 miles per gallon. a. If the fuel tank in Jim's car holds 13 gallons of fuel, define a formula to determin