tayvenkram08 tayvenkram08
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Given that the expression “p dollars for every q items” describes a unit price, which statement must be true?
p = 1
p = q
q = 1
pq = 1

Respuesta :

marymarthens2 marymarthens2
  • 12-07-2022

Answer:

p=q

Step-by-step explanation:

for example if your paying 2 dollars for every 1 item the ratio would be 2:1

Answer Link

Otras preguntas

1 inch of rain per year or less in grassland? Is this a lot or a little of rain?
Divide 33 photos into two groups so the ratio is 4:7. How do you properly write the answer? 4 7 4 7 4 7 4+4+4=12 7+7+7=21 12+21=33 Is th
18x-(8x-7)=67 what does 'x' equal in this equation?
Some people prefer interval training because      A. the intensity of the exercise doesn't increase, only the time does.B. they can exercise at a steady, but sl
Trevor ran a hundred meter dash in 10.4 seconds what was his speed be in miles per hour at this rate round your answer to the nearest whole number
How to draw a smiley face on the graph using the Y= button on a graphing calculator
Help!! Please I need help on understanding this.Simplify the expression –4(x – 7) + 3(x + 9).
Pollution is the only way that humans can cause changes to ecosystems. True or false?
please help me solve for
TRUE or FALSE does 16/6 - 2/9 = 2 4/9?