amaliachano11 amaliachano11
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A meat market sells fajitas for $5.12 per
pound.
What would be the cost of 3 - lbs of
4
fajitas? $
3 lbs
Pls help ASAP

Respuesta :

PhantomWisdom PhantomWisdom
  • 06-12-2020

Given :

A meat market sells fajitas for $5.12 per  pound.

To Find :

The cost of 3 - lbs of fajitas.

Solution :

Price of  1 pound fajitas, p = $5.12 .

So, price of 3 pounds of fajitas is :

P = 3 × p

P = 3 × 5.12

P = $15.36

Therefore, price of 3 pounds fajitas is $15.36 .

Answer Link

Otras preguntas

Describe how roots grow in length.
Is algebra. PLEASE HELP NO LINKS OR FILES. I don't want links. I don't want links. I don't want links. I don't want links.
Imagine that two goods are available to you: servants (X) and robots (Y). You like servants three times as much as robots. If your domestic help budget is $4,00
This is the other question but also you can use the letters that’s on the right side !!
A map has a scale of 1: 500 000. If the distance from A to B on the map is 7 cm, what is the actual distance be on the ground, in kilometers?
goodmorning! how has your guys days been going :)
Harvey quit his job at State University, where he earned $45,000 a year. He figures his entrepreneurial talent or forgone entrepreneurial income to be $5,000 a
PLEASE HELP WHAT DOES THIS SAY??
Quick formation of an effective government in California was essential because of: a. The desire of antislavery forces to gain a new state for their cause. b. T
What should a body paragraph in an informative essay include? Check all that apply.a hookevidencea summarya topic sentencea thesis statementa restatement of the