kittyqueen887
kittyqueen887 kittyqueen887
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

This package of sliced cheese costs $2.97. How much would a package with 18 slices cost at the same price per slice?

Respuesta :

wheellau000
wheellau000 wheellau000
  • 01-12-2020
$53.46 would be the cost of a package with 18 slices of cheese! Hope this helped! Mark if correct!
Answer Link
ninjathan300
ninjathan300 ninjathan300
  • 01-12-2020

Answer:

$53.46

Step-by-step explanation:

The answer is 53.46 because 2.97 multiplied by 18 is 53.46

Answer Link

Otras preguntas

What was one result of the shift in the U.S. population from majority rural to majority urban? tension between urban and rural cultures relief among rural peopl
What structures in a eukaryotic cell would be visible when using a compound light microscope with a magnification of 1000X ?
The primary location of digestion and absorption of nutrients is the: esophagus large intestine stomach small intestine I clicked stomach...Is it right?
calculate the mass in grams of 2.56x10 -3 mol of iron.
Is the sentence a simple or a compound sentence? Central American rope bridges are one kind of suspension bridge. a. compound sentence b. simple sentence
why was the radical Republican plan for Reconstruction considered radical?
An injury to the nervous system results in nervousness and hyperactivity. Which division of the nervous system was damaged by the injury? Central Sympathetic Se
Most people dislike paying taxes; although, taxes pay for services that most people like //whats the error
Name two animals that are omnivores. Give an example of a plant and an animal that each one might eat.
how to write 1.075 in expanded form