rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Select the entire absolute phrase in the sentence. during the small fire, angelina fled from the house, her dog bonzo clutched tightly in her arms.
Suppose that a firm has only one variable input, labor, and firm output is zero when labor is zero. when the firm hires 6 workers the firm produces 90 units of
How many electoral college votes must a candidate win to become us president?
About _____ of the variation in age of puberty is determined by genes.
What type of receivable is evidenced by a formal instrument and normally requires the payment of interest?
Benton has an extension ladder than can only be used at a length of 10 feet, 15 feet, or 20 feet. he places the base of the ladder 9 feet from the wall and need
16. Evaluate 16 divided. Y 2 (8-3(4-2)) + 1 using order of operations . 17. 3(4-2(4-6)) using order of operations . 18. Evaluate 2(1-4)-3(2+1) using the order o
the oceanic crust is composed mainly of rocks that are rich in a. sulfate minerals b. carbonate minerals c. phosphate and oxide minerals d. silicates and
what steps do owls take to hunt
Janine has job offers at two companies. one company offers a starting salary of $28,000 with a raise of $3000 each year . the other company offers a starting sa