tpfry2zqqp tpfry2zqqp
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

If you spend 3$ on 6 apples,what is the unit rate (in dollars) per apple?

Respuesta :

Ehkulay Ehkulay
  • 02-12-2020

Answer

2 apples per $1

Step-by-step explanation:

because 6 apples cost $3, so take 6 divided by 3 so you get 2 apples per dollar

Answer Link
Leahcarter
Leahcarter Leahcarter
  • 02-12-2020
$Ok so there is $6 per apple
Answer Link

Otras preguntas

The first worker completes a task 4 hours earlier than the second worker. First they worked together for 2 hours, then the first worker worked alone for 1 hour.
Angel is trying to save up to buy a new iPhone. He currently has 10$ in his piggy bank. He decides to mow lawns to make money for his new phone He makes $30 per
Find 24.7% of 169. Round to the nearest tenth.
6: Which note-taking methodology employs a table or chart format to organize information? a. c) Flow Method b. a) Charting Method c. d) Mapping Method d. b) Min
someone answer this for me please xoxo
Create ppt Manufacture of nitrogenous fertilizers – calcium cyanamide, ammonium Nitrate
At the same time, a boat and a raft left from two bridges opposite each other. After traveling 30 km, the boat reached the other bridge and went back 20 km to r
How did the 13 colonies contribute to the foundation of the United States?
In teams with strong collaborative communication, team members always agree.
Describe the octet rule and the part it plays in bonding.