petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

Description about a fake super hero??
The Crusades were a series of religious wars fought between the Christians and the .
Jenna bought 5 pounds of apples for $6.85. What is the unit price per pound of apples?
You're most likely to pay your county or town taxes in the form of a/an _______ tax.
what are van der waal forces in detail?
Why do the two hemispheres of the brain control the opposite sides of the body?
A 3.00-newton force causes a spring to stretch 60.0 centimeters. Calculate the spring constant of this spring. [Show all work, including the equation and substi
The LARGEST sector of Israel's economy involves A) gold mining. Eliminate B) coffee harvesting. C) high-tech industries. D) petroleum production.
How many total moles of KNO3 must be dissolved in water to make 1.5 liters of a 2.0 M solution? (1) 0.50 mol (3) 3.0 mol (2) 2.0 mol (4) 1.3 mol
Is batmobile singular or plural?