brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

Mr. Carter drove 638 miles the first weekend. He drove 243 miles the second weekend. About how much further did Mr. Carter drive the first weekend than the seco
When designing a pregame meal for an athlete, how many calories from fat should the athlete consume if she is on a 2,800-calorie meal plan? 280 calories 420 cal
You deposit $10 per month in a bank that offers an annual interest rate of 6%. At the end of three years, your balance is404.95 $517.21 $676.45 $393.94
Find the pay earned? of 33 hours at $5.15 per hour
¿Qué le diste a tu madre o a tu padre en su cumpleaños? What does that mean ?
what is the focus of woodlands art.a. respecting the earthb. necessitiesc.personal adornmentd.honoring the ancestors
In how many ways can a gymnastics team of 4 be chosen from 9 gymnasts?
PLEASE HELP!!!block prints were often made using wood what type of material do artist regularly use today?
For x greater than or equal to zero and less than or equal to 2 pi, sin x and cos x are both decreasing on the intervals A. (0 , pi/2) B. (pi/2 , pi) C. (pi
List two factors that play key roles in the efficacy of digestive enzymes