sarahottih sarahottih
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

3 lemons cost $0.99. At this rate, how much would 8 lemons cost?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 03-01-2021

Step-by-step explanation:

3 lemons = $0.99

=> 8 lemons = $0.99 * (8/3) = $2.64.

8 lemons cost $2.64.

Answer Link
saikamalvk
saikamalvk saikamalvk
  • 03-01-2021

Answer:

2.64$  for 8 lemons.

Step-by-step explanation:

3 lemons =  0.99$

1 lemon  = 0.99/3

= 0.33

Cost for 8 lemons = 0.33 x 8

=  2.64$

Hope this helps !!

Answer Link

Otras preguntas

Which question can help a writer analyze a prompt and develop a claim for an argumentative essay?
Can I get some help with this
Which equation is a point slope form equation for line ABAB ?
How would you describe the atmosphere or mood at the end of this act? (The crucible act one question)
what were the advantages of the five year plans of china and russia?
tides and rain water are constantly changing the amount of
What were the direct causes of the American Revolution? Check all that apply.
what was the 19th amendment?
What kind of molecule is used by organisms to store and transmit genetic material?
Is the World State really a utopia with its social classes?