mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

Which is a cause of polarity in water molecules? partial negative charge on the hydrogen atoms partial positive charge on the oxygen atom high electronegativity
Smartphones are wireless telephones with features such as cameras. a. True b. False
What are two examples of irony in the gift of the Magi? What is the theme of the gift of the Magi?
Buying a new house can increase one's stress level. TRUE or FALSE
What was one of the biggest problems facing Progressive Era reformers in the early 1900s? a. how to improve conditions for farm workers b. how to improve sani
An experiment produced 0.10 g CO2, with a volume of 0.056 L at STP. If the accepted density of CO2 at STP is 1.96 g/L, what is the approximate percent error?
help me with the second one because I don't know how to do it
Motown was the home of popular artists such as Stevie Wonder, Diana Ross and the Supremes, the Temptations, Gladys Knight and the Pips, and Marvin Gaye. a. Tru
What part of the lower respiratory tract is made up of tiny air sacs where oxygen and carbon dioxide are exchanged? a. Bronchioles b. Larynx c. Alveoli d. T
what type of internal punctuation is used to indicate someone is speaking?