msantanadylan
msantanadylan msantanadylan
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Gabby spent 44.10 for 14 gallons of gas. What was the unit cost, or price per gallon

Respuesta :

laylamarshall07
laylamarshall07 laylamarshall07
  • 04-01-2021
It would be 3.15 per gallon
Because
44.10/14=3.15

Hope this helps

Have a great day/night
Answer Link

Otras preguntas

what are some reasons for limiting authority
Which of the following oxides can dissolve in water to form a solution that would turn litmus indicator red in color? a. MgO b. K₂O c. CO₂ d. ZnO e. H₂O
A bottle rocket that was made in science class had a trajectory path that followed the quadratic equation y=-x^2+4x+6. What is the turning point of the rocket's
A bottle rocket that was made in science class had a trajectory path that followed the quadratic equation y=-x^2+4x+6. What is the turning point of the rocket's
Wages. JoAnn works in the publicity office at the state university. She is paid $10 an hour for the first 35 hours she works each week and $15 an hour for every
A mouse population starts with 2,000 mice and grows at a rate of 5% per year. The number of mice after t years can be modeled by the equation, P(t)=2000(1.05)^t
Which of the following categories includes the most distantly related organisms? (A) family (B) species (C) class (D) genus (E) order
What is the product of (x+1) and (2x^2+3x-1)?
what It Trigonometry ?
solve for x: 2x^2+4x-16+=0