hannapeterson745 hannapeterson745
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Washington is buying a gallon of milk for $3.99 and some boxes of cereal for $4.39 each. If Mr. Washington has
$20, how many boxes of cereal can he buy?

Respuesta :

vineeeleee
vineeeleee vineeeleee
  • 01-02-2021

Answer:

$20-$3.99(milk)=$17.01÷$4.39(cereal)=4 boxes of cereal

Answer Link

Otras preguntas

Wright’s mother mainly worries that the publication of his story will harm his __________. a. character b. reputation c. development as a writer d. relationship
Which words in the sentence is the object of the preposition? The audience was waiting, and then a funny clown walked onto the stage. a. Stage b. Clown c. Audie
What draws water back to earth?
Xavier worked 10 hours on Monday and 15 hours on Wednesday. His total pay was $280.00. What is his rate per hour? a. $7.50 b. $11.20 c. $18.25 d. $15.00
What is characteristic of the strong nuclear force? a. It exists only within electrons. b. It acts over a very small distance. c. It is responsible for most che
Need help, plzzz!! Read the sentence.... Probes and satellites (has, have) no crew, but a rocket or shuttle often (carry, carries) astronauts. Which verbs corre
What caused the Energy Crisis of 1973? a. here was an accident at the Three Mile Island nuclear power station. b. PEC was organized. c. rab nations cut off oil
One goal of President Lyndon Johnson’s Great Society was to end race segregation and other forms of race discrimination. Which law/program was passed to achieve
Humans ferment (blank) in muscles where oxygen becomes depleted a. Alchohol b. Lactic Acid c. Carbon Dioxide d. Glucose
what is the primary human cause of global warming